Slavnost Těla a Krve Páně


Foto - Slavnost Těla a Krve Páně Foto - Slavnost Těla a Krve Páně Foto - Slavnost Těla a Krve Páně Foto - Slavnost Těla a Krve Páně
Slavnost Těla a krve Páně, dříve zvaná Boží Tělo. Patří mezi pohyblivé svátky. Slavnost se koná vždy ve čtvrtek v období po skončení liturgické velikonoční doby, po slavnosti Nejsvětější Trojice. Datum slavnosti je tedy odvozeno od data Velikonoc.

Pro slavnost je typické podávání přijímání věřícím pod obojí. V závěrečné části mše svaté bylo zvykem konat procesí s baldachýnem a zastavovat se při jednotlivých vyzdobených oltářích za zpěvu eucharistických písní( v katolickém kancionálu od čísla 700 výše). Družičky - mladé slečny - jsou oblečeny v bílém a házejí plátky květin - nejčastěji růže a pivoňky před kněze, který pod baldachýnem nese v monstranci Nejsvětější svátost.

Slavnostní průvod s Nejsvětější svátostí ven mimo prostor kostela se koná až do současnosti a lze se jej zúčastnit i ve velkých městech (Praha, Brno). Průvod bývá spojen se žehnáním městu Nejsvětější svátostí a někdy vede po trase mezi několika kostely.