Bítovské posvíceníPosvícení je záležitost, kdy se slaví ukončení hlavních polních prací. To se netýká jednoho hospodářství, jako například dožínky. Posvícení je záležitost celé vesnice. Je to jihomoravská obdoba hodů.

Bítovské posvícení je pohyblivý svátek, jehož datum se dá odvodit od data znojemského vinobraní v ten samý víkend co je znojemské vinobraní je zároveň posvícení v Oslnovicích, další týden Zblovice, Vysočany, Chvalatice a nakonec Bítov. Dá se tedy říci, že posvícení bývá čtvrtou neděli po vinobraní. Osobně si myslím, že by mělo být na svátek světce, kterému je zasvěcen místní kostel tedy na sv. Václava což by slavnost posunulo zhruba o dvě neděle dopředu... Ale je to tak, jak je.

Letošní posvícení proběhlo 12. října a díky počasí se zařadilo do jednoho z nejlepších, které pamatuji. Průběh slavnosti začal již tradičně v pátek po poledni, kdy byla postavěna mája. Poté sobotní posvícenská zábava s tombolou. A na neděli skupina muzikantů obchází celou vesnici, u každého stavení zastaví, popijí, zahrají písničku na přání...

Níže na stránce je možno shlédnout pár videí, nebo přejít k fotkám za které vděčím své sestře;-)

Nainstaluj si Flash Player pro zobrazení videa.
Jak postavit máju...
Nainstaluj si Flash Player pro zobrazení videa.
Muzikanti...